Esencja otrzymywana ze zbóż i cykorii traktowana były wprawdzie jako niezależna grupa napojów, ale częściej jej spożycie związane było z dostarczaniem substytutu, tzw. surogatu kawy naturalnej. Działo się tak w czasie ograniczonego dostępu do produktów spożywczych, na przykład podczas I i II wojny światowej.
Takie powody spożycia napojów z cykorii i zbóż pojawiły się również w latach 70. XX wieku, kiedy ceny kawy naturalnej na rynkach światowych poszybowały w górę.
Prażone składniki roślinne
Prażone składniki roślinne, z których wytwarzane były i są nadal tego typu napoje, mają fascynującą historię rozwijaną w różnych częściach świata.
Już w XVI wieku, gdy kawa zawitała do Europy, zaczęto ją porównywać do znanego wcześniej napoju zaparzanego z korzenia cykorii. Następnie pojawiły się napoje z jęczmienia i żyta. Źródła z XIX wieku podają, że wykorzystywano ponad 40 składników do zaparzania substytutów kawy, a inne przekazy opisują ponad 100 takich roślin.
Dodatki do napojów roślinnych, takie jak melasa albo soki ze słodkich roślin często w postaci koncentratów, wykorzystywano od końca XVIII wieku. Takie składniki modyfikowały kolor napoju albo dodawały goryczki lub słodkości.